Awaria chłodzenia w samochodzie? Sprawdź, co powinieneś zrobić!

Układ chłodzenia pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę silnika, a tym samym zapewnia sprawność pojazdu. Na skutek różnych czynników często dochodzi jednak do awarii układu chłodzenia. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Przyczyny awarii układu chłodzenia

Problemy z układem chłodzenia mają różne przyczyny. Zazwyczaj kłopoty pojawiają się po dłuższej eksploatacji auta. Często są spowodowane nieprawidłową dbałością właściciela o pojazd, w tym zwłaszcza nieterminową wymianą płynu chłodniczego albo używaniem płynu niskiej jakości. Nierzadko przyczyną awarii jest zużycie różnych części, takich jak termostat i czujnik temperatury płynu chłodzącego, a także korozja chłodnicy.

Niezależnie od powodu awaria systemu chłodzenia może być bardzo groźna dla pojazdu. Każdy problem z układem prowadzi do podwyższenia temperatury pracy silnika, a to z kolei przyspiesza zużycie jego elementów. W najgorszym razie może skutkować zatarciem silnika. Dlatego należy dbać o układ chłodzenia poprzez systematyczną kontrolę poziomu i wymianę płynu oraz stosowanie dobrej jakości preparatów. Gdy jednak dojdzie do jego awarii, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Co zrobić w razie awarii systemu chłodzenia w samochodzie?

Jeśli podczas jazdy zauważysz wydobywające się spod maski kłęby pary, wyciekający płyn chłodniczy, nagły zanik ogrzewania albo gwałtowny wzrost temperatury silnika, to znak, że musisz się jak najszybciej zatrzymać i sprawdzić, co się stało. Dalsza jazda może grozić poważną awarią silnika.

Na początek zastosuj prostą metodę – włącz nadmuch i ogrzewanie na najwyższy poziom mocy. W wielu przypadkach to rozwiązanie pozwala schłodzić silnik na tyle, aby kontynuować podróż. Jeżeli jednak przyczyną usterki jest wyciek płynu, ten trik nie wystarczy. Sprawdź zatem, co wycieka. Gdy problemem jest nieszczelna chłodnica, na stacji paliw możesz kupić uszczelniacz do chłodnic w płynie lub proszku, który należy ostrożnie wlać albo wsypać do chłodnicy bądź zbiornika wyrównawczego.

Kiedy awarię spowodowało pęknięcie gumowego przewodu, owiń go taśmą. Możesz wykorzystać szeroką taśmę izolacyjną lub specjalną taśmę przeznaczoną do uszczelniania gumowych węży, którą kupisz na niektórych stacjach benzynowych. Pamiętaj, że każda z powyższych metod pomaga jedynie na krótki czas. Dzięki nim dojedziesz do najbliższego warsztatu, gdzie układem chłodzenia zajmą się specjaliści.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy doszło do poważnej awarii układu chłodzenia i samochód nie chce ruszyć z miejsca? Kiedy silnik się przegrzeje, a płyn doprowadzi do wysadzenia korka albo rozsadzenia jednego z elementów układu chłodzenia, nie licz na to, że uda Ci się przejechać, choć parę kilometrów. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się pomoc drogowa Warszawa to obszar, na którym działa sporo firm świadczących tego rodzaju usługi. Wybierając konkretną, weź pod uwagę jej doświadczenie oraz ofertę. Na przykład, Opti Taxi Warszawa to grono doświadczonych specjalistów, którzy szybko przyjadą na miejsce awarii i odholują Twój samochód do warsztatu lub garażu.

Nie czekaj więc, aż uszkodzisz silnik w aucie, ale jak najszybciej wezwij profesjonalną pomoc drogową.

Materiał Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *