Nie żyje wybitny polski rajdowiec Adam Smorawiński

Wielokrotny Mistrz Polski w wyścigach i rajdach samochodowych zmarł w sobotę 24 kwietnia.

O śmierci Adama Smorawińskiego poinformował Automobilklub Wielkopolski.

– Ze smutkiem i żalem informujemy, iż w dniu dzisiejszym odszedł na wieczny spoczynek śp. Adam Smorawiński, wieloletni Członek Automobilklubu Wielkopolski, Członek Honorowy naszego Klubu, utytułowany zawodnik sportu samochodowego, uczestnik historycznego rajdu Monte Carlo, współtwórca Toru Poznań… Cześć Jego pamięci! Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia w tych trudnych chwilach. O terminie i miejscu pogrzebu poinformujemy, jak tylko będą one znane – napisano w mediach społecznościowych.

Adam Smorawiński urodził się 23 grudnia 1927 roku w Poznaniu. Był świetnym rajdowcem. 13 razy był Mistrzem Polski w wyścigach i rajdach samochodowych. Aż 7 razy reprezentował Polskę i Poznań w słynnym rajdzie Monte Carlo. Zaczynał od skody, a w czasach PRL-u jeździł już białym Porsche Carrera. Wielokrotnie wygrywał wyścigi w Polsce, więc kolejnym etapem był udział w wyścigach na Zachodzie. W sumie na arenie międzynarodowej w rajdach i wyścigach wystąpił 56 razy. Był też dyrektorem budowy Toru Poznań.

Na przełomie lat 70. i 80. Adam Smorawiński wycofał się ze ścigania rajdowego, chociaż startował jeszcze w samych wyścigach. W końcu mógł się zająć następną pasją – lataniem.

W 2004 roku Fundacja Teresy i Adama Smorawińskich ufundowała specjalny pawilon dla Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie, gdzie można oglądać praktycznie wszystkie łowieckie trofea rodziny. Był fundatorem pomnika poświęconego więźniom politycznym okresu stalinowskiego w Nadleśnictwie Babki. Na początku lat 90. został generalnym importerem BMW w Polsce.

Miał 93 lata.

źródło: wtk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *